Kıbrıs Sınır Kapıları

Kıbrıs’ta sınır kapılarından KKTC doğumlu KKTC vatandaşları, KKTC kimlik kartlarıyla veya AB üyesi vatandaşlar pasaportları ile sınır kapısından Güney Kıbrıs Rum Kesimine geçebilirler.

Kıbrıs için geçiş yeşil hat üzerinden 7 noktadan yapılmaktadır;

Metehan Sınır Kapısı (Lefkoşa): Motorlu araçlar, bisikletliler ve yayalar geçiş yapabilirler. Metehan sınır kapısını yoğun olarak araçlarıyla Rum tarafına geçmek isteyen kişiler kullanmaktadır.

Ledra Palaca(Lefkoşa): Ledra Palaca sınır kapısı olarak da adlandırılan geçiş noktası, her iki bölgenin de çarşısının ortasında bulunur.Bu geçiş noktası sadece yayalar içindir.Bu geçiş noktasının bir özelliği de, her iki toplumun diplomatik temaslar için kullanılmasıdır.

Lokmacı sınır Kapısı(Lefkoşa): İki toplumlu geçişlerin yapıldığı ilk sınır kapısı olma özelliğini taşır.Bu kapıdan sadace yayalar geçiş yapabilir. Bu sınır kapısı da hem Kuzey Lefkoşa hem de Güney Lefkoşa’nın çarşılarını ayırmaktadır.

Beyarmudu Sınır kapısı (Beyarmudu): Savaştan sonra tek iki toplumlu köy olan Pile’ye de geçiş yapılan en eski açık kapıdır. Bu nokta geçişi, egemen İngiliz Üslerinin içerisinden geçer.Motorlu araçlar ve yayalar geçebilirler.

Bostancı (Güzelyurt): Bostancı sınır kapısı Lefkoşa’nın batısında yer alan Bostancı köyünün sınırında yer alır.Motorlu araçlar ve yayalar geçebilir.

Yeşilırmak Kapısı (Yeşilırmak köyü): Yeşilırmak kontrol noktası Lefkoşa’nın batısında yer alan Yeşilırmak köyünde yer alır. Motorlu araçlar ve yayalar geçebilir.

Akyar Kapısı(Gazimağusa): Motorlu araçlar ve yayaların geçiş yaptığı Gazimagosa’nın tek sınır kapısıdır.

Üçay Rent A Car'dan kiraladığınız araçları sadece Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sınırları içerisinde kullanabilirsiniz. Güney Kıbrıs'a geçmek isteyen müşterilerimiz, kiraladıkları aracı geçiş yapacakları sınır kapısına park edip yürüyerek geçebilirler.