Kıbrıs’ta Sabit Hız Kameraları

Sabit Hız Kameraları

Kıbrıs'ta Sabit Hız Kameraları

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nde 2007 yılından itibaren devlet tarafından şehir içi ve şehirler arası yollara görüntülü sabit hız kameraları yerleştirilmiştir.

Kameraların esas amacı, araç sürücülerinin trafikte daha dikkatli araç kullanmasını sağlamak ve hız sınırını aşmadan güvenli bir şekilde seyahat etmelerinine yardımcı olmaktır. Bu kameralar genellikle tehlikeli virajlarda, ana yollarda dönel kavşaklara gelmeden önce veya sürat yapılmaması gereken yerlere konulmuştur.

Hız kameraları gizlenmiş değildirler ve rahatça görülebilirler. Kameraya ulaşmadan önce en az 4 veya 5 uyarı levhası sizi bilgilendirmektedir. Gördüğünüz ilk levhadan sonra yavaşlamaya başlamalısınız.

Sabit hız kameralarının bazıları hem önden hem de arkadan çekim yapabilmektedir. Bu yüzden hız sınırına bağlı kalmanız avantajınız olacaktır. Kıbrıs genelinde görüntülü radarların hız sınırları yerleştirildiği yere göre değişmektedir. Hız sınırları, şehir içinde 50 km ile 65 km, şehirler arası yollarda 80 km ile 100 km arsındadır.

Kiraladığınız araçla hız sınırına uymayıp radara girdiğiniz zaman, sistem aracı fotoğraflayıp kaydeder ve bir sonraki gelişinizde muhaceret polisi tarafından size Ercan Havalimanı'nda tebliğ edilir. Tebliğ aldığınız trafik cezasını ödemeden adadan çıkış yapamazsınız. Ceza en yakın karakola ödenebilir. Aldığınız trafik cezasına itiraz etmeniz durumunda, cezanız size Lefkoşa merkez karakolunda fotoğrafla birlikte ıspat edilebilir.01.05.2012 itibarı ile uygulanan para ve puan cezaları aşağıdaki gibidir ;

Hız sınırını, 20 km'ye kadar aşmanın cezası 130 TL ve 5 ceza puanıdır.
Hız sınırını, 20-40 km arası aşmanın cezası 195 TL ve 25 ceza puanıdır.
Hız sınırını, 40 km'den fazla aşmanın cezası 325 TL ve 50 ceza puanıdır.


Ceza bildirim formunun tebliği yapıldığı andan itibaren 15 gün içerisinde herhangi bir Kaza Polis Müdürlüğü Trafik Şubesi'ne yukarıda belitilen cezanın ödenmesi gerekmektedir.