Kıbrıs’ta Trafik Kuralları

Trafik Kuralları

Türkiye’den farklı olarak bilinmesi gereken en önemli trafik kuralı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'de trafik İngiltere'de olduğu gibi “sol” şeritten akar. Türkiye' de, özellikle de büyük şehirlerde aktif olarak araç kullanmışsanız, burada da zorlanmadan kiralık araç kullanabilirsiniz. Ancak daha önce KKTC’de veya soldan akan trafikte araç kullanmadıysanız, size otomatik vites bir araç kiralamanızı öneririz.

Kıbrıs’taki tüm kiralık araçların direksiyonları aracın sağ tarfındadır. Bunun sebebi de trafiğin sol şeritten akmasıdır. Düz vites bir araç kiralamayı düşünüyorsanız, vites kolunu sol elinizle kontrol etmeniz gerekecektir. Bu konuda zorlanacağınızı düşünüyorsanız otomatik bir araç kiralamanızı tavsiye ederiz.

Önünüzde giden veya park etmiş olan aracı geçmeniz gerektiğinde sağ tarafından geçmeniz gerektiğini unutmayın.

Çemberlerde veya dönel kavşaklarda, Türkiye'de olduğunun aksine sağ tarafınızdan gelen trafiğe yol vermelisiniz. Tali yoldan ana yola çıkarken önce sağ tarafınızı sonra sol tarafınızı kontrol etmeniz gerektiğini unutmayın.

KKTC'de kiralık araçları sadece “araç kiralama sözleşmesinde” ismi yazan kişiler kullanabilir. İsmi yazan kişiler dışında kimse kiralık aracı kullanamaz.

Kıbrıs’ta araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak yasaktır.

Kuzey Kıbrıs’ta kiralık araç kullanırken her zaman için emniyet kemeri takmak zorunludur.

Özellikle şehir içinde ve anayollarda bulunan “çift sarı çizgiye” park etmek yasaktır.

Kuzey Kıbrıs genelinde belirli noktalara yerleştirilmiş “sabit görüntülü hız kameraları” bulunmaktadır. Bu kameralar genel olarak yerleşim yeri içinde 50 km, yerleşim yeri dışında 65 km olarak ayarlanmıştır. Şehirler arası çift şerit yollarda ise salon araçlar için belirlenen hız limiti 100 km'dir. Kamera daha önce tabelalarla belirtilen hız limitinin aşılması durumunda ilgili aracın resmini çekerek gerekli idari birimlere aktarır. Radar cezaları hız sırasında kamera tarafından çekilen resimler ile itiraz durumunda ispat edilebilir.

KKTC’de araç kullanırken alabileceğiniz alkol sınırı “0” promil olarak belirlenmiştir ve para cezası da çok yüksektir.

Trafik