Kıbrıs’ta Bankalar

Kuzey Kıbrıs'ta Ticari Bankalar, Kıbrıs'ın yerel bankaları ile Türkiye'de bulunan bankaların şubelerinden oluşmaktadır. Kuzey Kıbrıs Merkez Bankası para, kredi ve kur politikasından sorumlu ve hükümete bağlı bir kurumdur.

Bankacılık hizmetlerinin her türlüsü Kuzey Kıbrıs'ta sunulmaktadır. Yerel bankalar ve Türkiye bankaları genel olarak Kıbrıs'ın büyük şehirlerinde ve belediyesi olan yerleşim noktalarında hizmet vermektedir. Banka açılış ve kapanış saatleri yaz ve kış aylarına göre değişim göstermektedir. Hemen hemen tüm bankaların ATM makineleri vardır ve 24 saat hizmet vermektedir. Kuzey Kıbrıs yerel para birimi Türk Lirasıdır, ancak süpermarketler, restoranlar, oteller ve benzin istasyonlarından her çeşit yabancı para birimi ile de alış veriş yapılabilir. Kuzey Kıbrıs'ta İngiliz sterlini, Euro ve dolar en çok kullanılan yabancı para birimleridir.

Kuzey Kıbrıs'ta faaliyet gösteren bankalar ;

Türkiye Bankaları ; İş Bankası, Garanti Bankası, Halk Bankası, HSBC, Türk Bankası, Şeker Bankası, TC Ziraat Bankası, ING Bankası.

Yerel Bankalar ; İktisat Bankası, Universal Bank, Asbank, Limasol Bankası, Credit West Bankası, Yakın Doğu Bankası, Akfinans Bankası, Vakıflar Bankası, KKTC Kooperatif Merkez Bankası.